„W XXI wieku, w cyfrowej erze działających bez przerwy, wzajemnie połączonych systemów IoT, sztucznej inteligencji, analityki i przetwarzania w chmurze, organizacje nie mogą sobie pozwolić na przestoje. Dotyczy to wszystkich organizacji – mikro-firm zatrudniających od 1 do 20 pracowników po międzynarodowe korporacje z listy Fortune 100 zatrudniające ponad 100 tys. ludzi. Przerwy trwające nawet kilka minut powodują zatrzymanie działalności i produktywności; negatywnie wpływają na niezawodność i bezpieczeństwo oraz narażają firmy na większe ryzyko w kontekście zgodności z regulacjami, pozwów cywilnych, a nawet spraw karnych” – można przeczytać w opublikowanej stronie ITIC pierwszej części badania ITIC’s 2024 Hourly Cost of Downtime Survey*
Z czego to wynika. Rośnie liczba połączeń i zależności między urządzeniami, systemami i sieciami, rośnie także liczba cyberzagrożeń, a przy tym zwiększa się liczba użytkowników korzystających z firmowych serwerów, co potęguje szansę na popełnienie przez nich błędów. Jednocześnie biznes jest w coraz większym stopniu zależny od systemów informatycznych. Ich awaria w wielu przypadkach może całkowicie uniemożliwić prowadzenia biznesu. Co więcej, ITIC przewiduje, że wszystkie te trendy i zjawiska będą się nasilać.
Już dzisiaj liczby potrafią wzbudzić niepokój wśród menedżerów wyższego szczebla. Aż 97% firm zatrudniających ponad 1000 pracowników podaje, że koszt godziny przestoju w ich przypadku wynosi ponad 100 tys. USD. Natomiast dla 41% organizacji wartość ta kształtuje się na poziomie od 1 do 5 mln USD. ITIC podkreśla, że mówimy o średnich wartościach, które w skrajnych przypadkach są znacznie, znacznie wyższe.
Właśnie dlatego coraz więcej firm zaczyna skupiać się na zagadnieniach związanych z niezawodnością IT. Inne badanie ITIC, z ubiegłego roku, ITIC 2023 Global Server Hardware Server OS Reliability Survey, pokazało, ze 90% organizacji wymaga dzisiaj dostępności systemów na poziomie „czterech dziewiątek” (99,99%), czyli maksymalnie dopuszczalne dla nich jest 52 minuty nieplanowanych przestojów w skali roku. Aż 44% firm celuje jednak znacznie wyżej, w „pięć dziewiątek” (99,999%), czyli maksymalnie nieco ponad 5 minut rocznie.
Zapewnienie dostępności i niezawodności na takim poziomie to poważne wyzwanie. W związku z tym IT odczuwa coraz większa presję z tym związaną. Dlatego trzeba wykorzystać wszystkie możliwości pozwalające na osiągnięcie stawianych przez biznes celów. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie platform sprzętowych i systemów operacyjnych, które same w sobie oferują największą niezawodność oraz dostępność. I znowu możemy odwołać się do badania ITIC 2023 Global Server Hardware Server OS Reliability Survey. Z tego podsumowania wynika, że absolutnym liderem jest serwer IBM z16, który osiąga niewyobrażalne wręcz „dziewięć dziewiątek”, czyli 31,5 milisekundy rocznie. Jednak już na drugim miejscu znalazł się IBM Power10. Ogromna większość organizacji posiadających takie maszyny raportuje czas nieprzerwanej ich pracy na poziomie „ośmiu dziewiątek”, co przekłada się zaledwie na 315 milisekund rocznie.
To nie wszystko. W tym miejscu warto dodać, że IBM Power utrzymuje się na czołowych pozycjach raportów ITIC od 15 lat! Co dowodzi, że IBM może pochwalić się wyjątkowymi kompetencjami, jeśli chodzi o zapewnienie niezawodności i dostępności swoich platform sprzętowych.
Wreszcie, ITIC zauważa, że IBM Power10 (zresztą podobnie jak z16) charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Obydwie platformy mogą się poszczycić tym, że zanotowały najmniejszą liczbę skutecznych naruszeń ich bezpieczeństwa, a także najniższym czasem przestojów, których przyczyna było naruszenie bezpieczeństwa. Aż 92 firm użytkujących Power10 odparło atak w ciągu pierwszych 10 minut od jego rozpoczęcia.
Dlatego następnym razem kiedy będziecie zastanawiać się nad kwestiami kosztów nieplanowanych przestojów, niezawodności czy dostępności, polecamy rozważyć wykorzystanie platformy IBM Power. Niezawodność, dostępność i bezpieczeństwo zyskacie w standardzie.
*[źródło: ITIC 2024 Hourly Cost of Downtime Report Part 1 – Information Technology Intelligence Consulting].
_współpraca
Jeżeli poszukujesz rzetelnej firmy z zakresu integracji systemów informatycznych, dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś, a my dobierzemy dla Ciebie najbardziej korzystne rozwiązanie.
wyślij formularz (22) 400 10 90