Serwery IBM PowerSystem10 obsługują złożone środowiska, wymagające dużej mocy obliczeniowej. Jednak, aby sprostać tym wymaganiom sprzęt musi być naszpikowany technologicznymi nowinkami.
W najbliższych latach zapotrzebowanie na moc obliczeniową będzie sukcesywnie rosnąć, do czego przyczynią się transformacja cyfrowa, rozkwit handlu internetowego oraz boom na sztuczną inteligencję. IDC przewiduje, że w 2025 roku na świecie zostanie wygenerowanych 163 zettabajtów danych, co oznacza 10-krotny wzrost w stosunku do roku 2016. To oznacza nie mniej, ni więcej, że popyt na wydajne i skalowalne serwery utrzyma się na wysokim poziomie, a klienci często będą dokonywać wyboru pomiędzy jednostkami x86 a urządzeniami IBM Power.
Najnowsza linia serwerów IBM Power10 posiada przynajmniej kilka poważnych atutów. Pierwszoplanową rolę odgrywa procesor odpowiedzialny za koordynowanie pracy podzespołów oraz realizację zadań. Nowy układ Power10 wykonano w litografii 7 nanometrów. Jego poprzednik był produkowany w procesie 14 nanometrów, co oznacza, iż nowa jednostka zapewnia większą wydajność oraz energooszczędność. Inny ważnym elementem IBM Power10 jest środowisko wirtualizacji IBM PowerVM. Funkcjonuje ono w systemach AIX, IBM oraz Linux. Użytkownik może na jednym, stosunkowo małym zestawie serwerów łączyć wiele różnych obciążeń, w tym systemów SAP i innych baz danych produkcyjnych, serwerów aplikacji, kopii zapasowych. Wprawdzie IBM PowerVM znany jest z wcześniejszych wersji IBM Power System, ale wraz ze wzrostem wydajności procesorów możliwość w zakresie wizualizacji zasobów rosną dodatkowo.
Jak wynika z danych Gartnera aż 82 proc. przedsiębiorstw korzysta z więcej aniżeli jednego dostawcy usług chmurowych. Dla wielu z nich jednym z priorytetów jest zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy cyfrowymi zasobami znajdującymi się w lokalnym centrum danych oraz chmurze publicznej. Serwery IBM Power Systems, począwszy od wcześniejszych wersji, są opracowywane w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiać użytkownikom funkcjonowanie w rożnych środowiskach. Jest to możliwe, dzięki dużym możliwości w zakresie skalowalności zasobów obliczeniowych oraz pamięci masowych. IBM rekomenduje linię IBM Power10 firmom korzystającym z chmury hybrydowej oraz multi-cloud, ale abolutnie nie wyklucza to ich zastosowania w innych scenariuszach.
IBM wdrożył w Power10 zupełnie nową strukturę procesora z chipem 7 nanometrów. W układzie niewiele większym od znaczka pocztowego mieści się 18 miliardów tranzystorów. Power10 może obsługiwać do 240 rdzeni w jednym systemie. Wykorzystanie intrefejsu PCIe Gen5 pozwala na zapewnienie wysokich szybkości przesyłania danych. Wysoką wydajność zapewniają zastosowane w układzie karty pamięci DIMM z interfejsem Open Memory Interface (OMI).
Nowe procesory czterokrotnie zwiększyły liczbę silników kryptograficznych w porównaniu z procesorem Power9, co pozwala algorytmom takim jak AES, SHA2 i SHA3 działać ponad dwukrotnie szybciej. IBM automatycznie zaszyfruje wszystkie dane w pamięci głównej w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Dane w stanie spoczynku (dysk i taśma) mogą być szyfrowane przy bardzo niskim obciążeniu wydajności.
Procesory IBM Power10 zostały też udoskonalone pod kątem wykonywania obliczeń dla potrzeb sztucznej inteligencji. Producent wprowadził zestaw czterech jednostek Matrix Math Assist (MMA) wbudowanych w każdym rdzeniu. W rezultacie modele AI mogą wydajniej wykonywać obliczenia tensorowe lub macierzowe bez potrzeby stosowania zewnętrznych akceleratorów, takich jak procesory graficzne. W porównaniu z Power9 wydajność wnioskowania poprawiła się od 5 do 20 razy.
Serwery IBM Power10 służą do przetwarzania i analizy dużych ilości danych. Ich architektura zapewnia wydajność i ekonomię zarówno w klasycznych zastosowaniach, jak i środowisku chmurowym. Jednak pomiędzy różnymi modelami występują różnice. I tak do klasy średniej zaliczają się jednogniazdowy IBM Power S1014, a także dwugniazdowe serwery S1022 i S1024. Produktem z wyższej półki jest czterogniazdowy procesor IBM Power E1050. Urządzenia zapewnia wysoką skalowalność – może obsługiwać maksymalnie 96 rdzeni oraz 8 TB pamięci DDR4 DDIMM Power10 na gniazdo procesora. Z kolei rozwiązaniem dla najbardziej wymagających odbiorców jest model IBM E1080 – czterogniazdowy serwer przystosowany do obsługi zaawansowanych aplikacji, wielkich zbiorów danych czy obliczeń związanych z AI. Urządzeń może obsługiwać do 240 procesorów POWER i do 64 TB pamięci. Serwery IBM E1080 zapewniają nawet o 30 proc. wyższą wydajność na rdzeń i ponad połowę większą całkowitą pojemność na poziomie gniazda i systemu w porównaniu ze swoim poprzednikiem IBM Power E980.
Jeżeli jesteście zainteresowani inwestycją w technologie IBM Power, to zapraszamy do kontaktu z Nami!
_współpraca
Jeżeli poszukujesz rzetelnej firmy z zakresu integracji systemów informatycznych, dobrze trafiłeś. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś, a my dobierzemy dla Ciebie najbardziej korzystne rozwiązanie.
wyślij formularz (22) 400 10 90